FERFORJE SUNDURMA

Ferforje sundurma, kanopi ve gazebo gibi çalışmalar, yapının mimarisinde önemli bir yer tutmaktadır.

FERFORJE SUNDURMA

 Sundurma, kanopigazebo gibi dekoratif süslemelerde zengin bitkisel kökenli ferforje motiflerle barok ve rokoko tarzı kıvrımlı süslemelerle romantik bir görünüm sergilediğini görürüz. Demiri ısıtarak işlenir hale getirmenin keşfedilmesinden sonra demir hayatı büyük ölçüde değiştirmiştir.

Türk demirciliği, batıdan esinlenmekle beraber kendisine özgü geleneksel çizgilerden vazgeçmeden göz kamaştırıcı bir zenginliğe ulaşan sayısız sundurma, gazebo, kanopi gibi örnekleriyle doludur.

Ferforje kanopi

Hiç şüphesiz döneminin sosyal ve ekonomik durumunun yani sıra teknik, zevk ve anlayışını da ortaya koyan sundurma, kanopi ve gazebo gibi çalışmalar, yapının mimarisinde önemli bir yer tutmaktadır. Web sitemizde özgün ve zengin sundurma modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Ferforje Sundurmalar[/caption]
 • Sundurma modelleri

  Sundurma fiyatları

  Ferforje kapı üstü sundurma ayağı

  Ferforje kanopi

  Ferforje pergola

  Ferforje markiz

Demirin Kaplama Malzemesi Olarak Kullanımı Demir malzemenin eski yapılardaki bir diğer kullanımı ise kaplama amaçlı olarak yapılan uygulamalardır. Genellikle atmosferik etkilere karşı koruma amaçlı olarak ahşap cephe ve kapı yüzeylerde kullanılmıştır. Dövülerek levha haline getirilmiş demirin ahşap kapıların üzerine yapılmış uygulamaları ile teneke olarak bilinen üzeri kalay kaplı kaplamalar yanında galvanizli sacdan yapılan cephe ve çatı kaplama malzemeleri bu gurupta örnek olarak gösterilebilir. Kütük halindeki demirin sıcak dövülerek kesitinin inceltilmesiyle sac haline getirilmesi 13. yüzyılın sonlarında gerçekleştirilmiştir. Bu haldeki malzeme daha çok süsleme işlerinde kullanılmış olmakla birlikte, geçen zamanla beraber kapıların üzerine kaplama olarak da uygulanmaya başlanmıştır.

www.savfer.com