Image Alt

FERFORJE PENCERE KORKULUĞU

Ferforje Pencere Korkulukları

Ürün gamımızda, farklı tarz ve desenlerden oluşan sayısız Ferforje Pencere Korkuluk tasarımı mevcuttur Müşterimizin özel taleplerine göre tasarladığımız Ferforje Pencere Korkuluklarını uygun fiyat seçenekleriyle beğenilerinize sunuyoruz. Farklı modelleri, şık, prestijli görünümleri, güvenli ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle ferforje  tüm dünyada her zaman öncelikli tercihlerin arasındadır.

Ferforje Pencere Korkuluğu pencerelerin önüne konulmak suretiyle düşmelere karşı güvenliği sağlayan ve estetik amaçlı kullanılan parmaklıklardan biri de pencere parmaklıklarıdır.  Yapıları aydınlatmak, havalandırmak amacıyla “açıklık” olarak tanımlanan pencerelere güvenlik amaçlı olarak ferforje korkuluklarla kapatılmaktadır. Ancak ferforje pencerelerde cepheyi şekillendirmek ve güzel bir görünüm kazandırmak için de kullanılır.

Ferforje, sıcak demirin, bükülerek ve dövülerek şekillendirilmesiyle oluşturulan bir metal işçiliği türüdür. Ferforje, pencere korkulukları için dayanıklı ve estetik bir seçenektir. Ferforjeden üretilen korkuluklar, bir evin veya işletmenin güvenli ve estetik bir şekilde korumanın mükemmel bir yoludur.

Ferforje pencere korkuluğu, çeşitli şekillerde ve boyutlarda üretilebilir. Ferforje pencere korkulukları, genellikle dövme demirden işlenerek üretilen desenler veya motiflerle süslenir. Bu desenler, geleneksel motiflerden modern motiflere kadar sınırsız çeşitlilik gösterebilir.

 

FERFORJE PENCERE KORKULUK MODELLERİ

Pencere korkulukları, yaygın olarak dövme demirden yapılmıştır. Çiçek ve saksılara alan kazandırmak amacıyla bombeli de denilen cumba korkuluklar en çok tercih edilen modellerdendir. Ancak ferforje pencere korkuluğu, dövülerek biçimlendirilen demir parçaları, yatay ve dikey çubukları birbirine halkalarla birleştirilmiş düz ve sade modelleriyle de karşımıza çıkmaktadır.

 

FERFORJE PENCERE KORKULUK FİYATLARI

Ferforje pencere korkuluk fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu faktörler arasında, korkuluğun boyutu, tasarımı, malzemesi, işçiliği ve boyası yer alır. Özel olarak tasarlandıkları için üretimleri biraz zaman alabilir, Harcanan bu süre fiyatları etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Ferforje pencere korkuluklarının avantajları şunlardır:

Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Güvenlik sağlarlar.

Bakımı kolaydır.

İstenilen renge boyanır.

Estetik açıdan ev, villa, otel ve işletme gibi mekânlarınıza değer katarlar.

Demir; özelliği itibari ile dayanıklı, uzun ömürlü ve estetik görünümü ile yapı elemanları arasında hem güvenlik hem de estetik açıdan birçok avantaja sahiptir.

Demir pencere parmaklığı, bir yapı elemanı olarak hem güvenlik hem de estetik açıdan önemlidir. Demir öncelikle dayanıklı bir malzemedir ve uzun ömürlüdür. Ayrıca, demir çeşitli şekillerde işlenebilir, böylece tasarımcılar farklı stillerde parmaklık tasarlayabilirler. Demir diğer malzemelerle karşılaştırıldığında daha az bakım gerektirir ve çevre dostudur.

 

FERFORJE PENCERE KORKULUKLARI TANIM:

Pencerelerin önünde,  düşmelere karşı korunmak, güvenlik ve estetik amaçlı kullanılan parmaklıklardan biri de ferforje pencere korkuluklarıdır. Konutların pencerelerinde güvenlik ve süsleme amacıyla kullanılan şebekelerin genel olarak Ferforje de denilen dövme demirden imal edildikleri görülmektedirGeçmiş dönemlere ait ahşap kafes ve metal şebeke örneklerinin bir kısmı zamana, doğal koşullara karşı koyamayarak parçası olduğu yapıyla birlikte yok olmuştur. Konutlarda çoğunlukla güvenlik ve korunma amacına hizmet eden farklı form ve modele sahip metal şebekelerin ve ferforje korkulukların kullanıldığı saptanmıştır. Günümüzde Ferforje pencere korkuluğu olarak da tanımlanan Kafes ve şebekeler, pencere açıklığını çevreleyen ahşap, taş veya mermer sövelere yerleştirilmişlerdir. Kapı, kapı tokmağı, korkuluk gibi unsurlarda ferforje ve metal malzeme kullanımının yaygın olduğu konutlarda pencerelerinde de demir şebekeler kullanılmıştır. Güvenlik amacıyla zemin kat pencerelerinde kullanılan bu şebekeler dövme tekniği ile imal edilmiştir.

Demir, haddehanelerde sıcak olarak işlenip yuvarlak, dört köşe, lama ve silme haline getirilir.  Haddehanelerde üretilen demir atölyelerde ısıtılarak sıcak olarak örs üzerinde dövülüp şekillendirilerek ferforje motifler hazırlanır. Ferforje pencere korkulukları istenilen form ve ölçülerde pencere çerçevesi içerisine dikey ve yatay eksende lamalar kullanılarak bölünmekte, hazırlanan “C” ve “S” motifler, çeşitli yapraklı çiçekleri anımsatan stilize motifler, yuvarlak ve elips şekilli halkalar kompozisyona göre birbirlerine kelepçelerle bağlanmakta veya perçinlenerek birleştirilmektedir. Düzenlemesi tamamlanan şebekeler çerçeve dışında belirli aralıklarla yerleştirilen yatay lamalarla pencere sövelerinde açılan oyukların içerisine geçirilip, kurşun dökülerek sıkıştırılmaktadır. Form olarak baktığımızda farklı süsleme tarzıyla pek çok çeşit ferforje korkuluklarda bulunmaktadır. Dikdörtgen şekilli pencereler genellikle zemin katta, kare olanlar ise üst katlardadır. Nadiren görülen elips ya da daire şekilli pencereler merdivenleri aydınlatmak kat arasında kullanılmıştır.

Sokağa doğru taşarak sokağı farklı açılardan görmeyi sağlayan cumba ferforje korkuluklar cephede estetik bir görünüm oluşturur. Ahşap kafesler, metal şebekeler, ferforje pencere korkulukları, İstanbul başta olmak üzere İzmir, Bursa, Kastamonu, Diyarbakır gibi Anadolu’daki tüm konut pencerelerini süslemiştir. Türk sanatı içerisinde özellikle anıtsal yapıların ferforje parmaklık desenlerinin zaman içinde belirli bir değişim gösterdiği izlenmektedir. Ferforje Pencere şebekeleri çoğunlukla mekân sahibinin maddi olanakları ve zevkine göre üretilmektedir. Konak, köşk gibi büyük yapılarda kullanılan ferforje korkulukları süslü; ekonomik seviyesi düşük ailelerin oturdukları konutlarda ise sadedir. Gerek sade gerekse süslü olan şebekelerde özellikle Batılılaşma dönemine uygun “S” ve “C” kıvrımlı motifler,  çeşitli stilize yaprak motifleri, yuvarlak ve elips halkalar çokça kullanılmıştır. Demirin dövülmesi yöntemiyle hazırlanan ferforje motifler kelepçe ya da perçinlenerek yatay ve dikey lamalara bağlanmıştır.

Pazt‒ Cum: 09:00 ‒ 18:00
Cmt: 09:00 ‒ 15:00
Paz: Kapalı

Baraj Yolu Caddesi Arzum Sokak No:45 Esenkent Dudullu OSB Ümraniye İstanbul Türkiye
+90 216 314 08 37
+90 532 613 17 80