Image Alt

FERFORJE MERDİVEN KORKULUĞU

Ferforje Merdiven Korkulukları

Ürün gamımızda, farklı tarz ve desenlerden oluşan sayısız Ferforje Merdiven Korkuluk tasarım mevcuttur Müşterimizin özel taleplerine göre tasarladığımız Villa, Dubleks, Apartman, Otel Merdiven Korkuluklarını uygun fiyat seçenekleriyle beğenilerinize sunuyoruz. Farklı modelleri, şık, prestijli görünümleri, güvenli ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle ferforje  tüm dünyada her zaman öncelikli tercihlerin arasındadır.

Ferforje Merdiven korkuluğu; Elbette, yapılarda göze çarpan önemli dekoratif uygulamalardan biri de basamaklarıyla, galeri boşluklarıyla, çatı aydınlatmalarında renkli vitrayların ışıldadığı, korkuluğu eşsiz ferforje süslemelerle bezenmiş merdiven alanlarıdır. Ahşap veya pirinç küpeşteli, düz ve dairesel merdiven korkuluğu, villa, malikâne, otel vb. yapıların en önemli unsurudur. Ferforje merdiven korkulukları, mekânın en değerli mücevheri adeta ihtişamın ve zarafetin simgesidir. Ferforje/Demir, doğal dokusu ve kolay şekil alabilirliği sayesinde bulunduğu mekâna sıcak bir atmosfer katar. Üstelik demir, dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle kullanımını vazgeçilmez hale getirir. Ayrıca isteğe göre farklı renklere de boyanabilir.

 

FERFORJE MERDİVEN KORKULUK MODELLERİ

Yapısal özelliği bakımından demir, art nouveau, art deco, klasik ve modern tarza uygun modelleri kolaylıkla üretme imkanına sahiptir. Ferforje/Demir, doğal dokusu ve kolay şekil alabilirliği sayesinde bulunduğu mekâna sıcak bir atmosfer katar. Üstelik demir, dayanıklı bir malzeme olması nedeniyle kullanımını vazgeçilmez hale getirir. Ayrıca isteğe göre farklı renklere de boyanabilir. Web sitemizde birbirinden farklı tarza ve estetiğe sahip ferforje merdiven korkuluk modellerini inceleyebilirsiniz.

 

FERFORJE MERDİVEN KORKULUK FİYATLARI

Ferforje Merdiven Korkuluk fiyatı, kullanılan malzeme kalınlığı, işçilik yoğunluğu ve harcanan toplam mesai hesaplanarak belirlenir. Sade ve düz modeller yoğun işçilik içeren özel tasarım çalışmalara nazaran daha ekonomik seçenekler sunar.  Bir fincan kahve eşliğinde en uygun model ve en makul fiyat seçenekleri oluşturmak için sizleri atölyemizde ağırlamak isteriz.

 

FERFORJE MERDİVEN KORKULUKLARI TANIM:

Merdivenlerden inip çıkarken merdivenkovasına veya etrafını çevreleyen galeri boşluklarına düşmeleri önlemek için güvenlik ve dekoratif amaçlı olarak yapılan parmaklıklardır. Ferforje merdiven korkulukları genel olarak koruyucu görev yapan dikmeler ve kuşaklar ile dekoratif görüntü sağlayan merdiven başı, baba, motif ve küpeşteden meydana gelir. Merdiven parmaklık yüksekliği merdivenlerden iniş ve çıkışların emniyetli olmasını sağlamalıdır. Buna göre parmaklık yüksekliği basamak yüzeyinden itibaren 90 cm ile 105 cm, dikey çubuk veya motiflerin ara mesafesi 11,5cm 13cm arasında olmalıdır. Ferforje Kapılar, ferforje pencereler, ferforje merdivenler… Her birinin bütünün parçası olma özelliği vardır. Merdivenlerinin; mekâna ve amacına uygun olarak çok özel ele alınıp ve detaylandırılması gerektiğini tartışılmaz bir gerçekliktir.

Ustalık neyi, nerede ne zaman ne ile nasıl yapmak gerektiğine en doğru cevabı bulma işidir. Bir başka deyişle, doğru yerde, doğru zamanda, doğru malzeme ile en uygun çözümü bulmada, büyük bir duyarlılık ve sorumlulukla bu süreci hayata geçirme sanatıdır. İyi bir iş’te ayrıntının bütünü nasıl etkilediğini, abartılmadan ama hakkını vererek üretilmiş her elemanın, mimari bütüne ne çok şey kattığını ilk bakışta görürsünüz. Zanaatkâr için her ayrıntı önemlidir. Bütünün belli bir hedefe ulaşması için ayrıntılardan yararlanmak gerekir. Onlar yalnızca fonksiyonunu yerine getiren herhangi bir ayrıntı değil, bütünü tamamlayan bir senaryonun güçlendirici elemanlarıdır ve yapının görselliğine katkısı olacak bir imkân olarak değerlendirilmelidir. Bunlar bina kapıları, bahçe kapıları, pencereler, merdiven korkulukları bazen de günlük kullanım amaçlı masa, sandalye, yatak başı gibi eşyalar çeşitli aksesuarlar olabilir.

Yapılarda merdivenleri görünce, merdivenin ve korkuluklarının çok özel olması gerektiği hemen anlaşılır. Hemen her yapının merdivenlerinin ve korkuluklarının yerine, yöresine, amacına uygun ele alınması ve detaylandırılması gerektiği gözlenir. Aslında “zanaatkâr” için o, salt bir iş değil, çoğu kez “plastik” bir elemandır. Bulunduğu yerin şartlarını ve problemlerinin iyi değerlendirilmesi ile dezavantajlar, avantaj haline dönüşür, mekâna has bir çözüm elde edilir. Ferforje Merdiven korkuluğunun bir diğer özelliği de ilk basamaklardaki duyarlı ve davetkâr yaklaşımıdır. Merdivenin ilk basamakları, rahat adımlarla yürürken kot değişikliğine ustaca dikkatinizi çeker ve sizi çıkışa hazırlar. Her merdiven yapının genel karakterine uygun, genel plastiğini güçlendirici etkiye sahip olmalıdır

Bu bağlamda ünlü İtalyan mimar Scarpa’nın birkaç yapısındaki merdivenlerine göz atalım. Malzeme seçimini ve biçimlenişlerini, tamamen bulundukları mekâna ve kullanım amacına uygun olarak ele alan Scarpa’nın merdivenleri, gerçek bir mimarın davranışını, duyarlılığını ve sorumluluğunu anlamaya yeter. Olivetti’nın Venedik San Marco’daki sergileme merkezindeki merdiven bir ulaşım elemanından çok bir sanat eseridir. O sadece bir dolaşım elemanı değil, aynı zamanda özenle ele alınmış bir heykeldir. Rıhtları olmayan basamaklar, masif mermerden yapılmış olmasına karşın hafif ve çekicidir. Tüm basamak bir diğerinden farklıdır. Her biri özenle ve bir heykeltıraş titizliği ile şekillendirilmiştir.

Mimarın, Olivetti Binası’ndaki bu merdivende önemli bir yaklaşımı daha vardır. Ferforje korkuluk ve basamaklar birbirlerinden bağımsız ele alınmıştır. Merdivenin heykelsi görünüşünü tamamlayan ferforje korkuluğun kompozisyonu özenle araştırılmış ve gerçek bir mimarın elinde basit bir ulaşım elemanı sanat eserine dönüşmüştür. Olivetti’deki bu merdivenin ferforje korkuluk kompozisyonunu başka bir örneğini, Venedik’te Masieri Vakfı’nın öğrenci yurdunda görürüz. Açık renkler kullandığı bu mekânda, beyaz Lasa mermeri ile bir döner merdiven uygulaması gerçekleştirmiştir. Kare bir mekânın ortasına yerleştirilen yuvarlak merdivende, korkuluk yoktur. Duvara iki noktada bağlanan basit helezon ahşap bir küpeşte kullanılmıştır. Balboni Evi’nin arka bahçeye inilen basit iki basamağında da aynı özenli yaklaşım vardır. Boşlukta duruyormuş izlenimi veren basamaklar rıhtlarına açılan yivlerle daha hafif ve uçucu etki sağlamaktadır.

Banca Popolare Binası’nda ise, orta boşlukta kıvrılarak çıkan yuvarlak merdiven, heykelsi görünüşü ile çok etkilidir. Merdiveni oluşturan basamak, ferforje korkuluk, küpeşte gibi elemanlar yekpare olarak ele alınmıştır. Beyazın hâkim olduğu bu mekânda merdiven plastiğini daha da öne çıkarmak, etkisini güçlendirmek için parlak bir kırmızı kullanılmıştır. Üstündeki yuvarlak ferforje fenerle aydınlatılan merdiven, kolayca algılanan etkili bir eleman haline dönüşmüştür. Yine aynı binada, sadece personelin kullandığı bir başka merdivende ise, artık merdivenin kendisi değil, yan duvarlarındaki ferforje merdiven korkulukları önem kazanmaktadır. Venedik’te Querini Stampalia Vakfının düzenlemesinde ise; orijinal basamaklar ve merdivenlerde ferforje korkuluk aynen korunmuş, sadece en çok aşınan bölgeye yeni bir kaplama uygulanmıştır. Buradaki yaklaşım: “Eskiyi aynen korumak, yeniyi belirgin bir şekilde göstermek” olmuştur. Merdivendeki ferforje formların özenle seçilmiş kompozisyonu sadece güzel değil, bir o kadar da fonksiyoneldir.

Pazt‒ Cum: 09:00 ‒ 18:00
Cmt: 09:00 ‒ 15:00
Paz: Kapalı

Baraj Yolu Caddesi Arzum Sokak No:45 Esenkent Dudullu OSB Ümraniye İstanbul Türkiye
+90 216 314 08 37
+90 532 613 17 80