Çağlar Boyunca Demir Korkuluklar

Çağlar Boyunca Demir Korkuluklar

Yüzyıllar boyunca demir mimari eleman olarak kullanılmıştır. Madencilik ve üretim teknikleri geliştikçe kullanımı daha yaygın hale geldi. Orta çağ dönemine gelindiğinde, Ferforje, sofistike mimari tasarımlar oluşturmak için kullanılıyordu. 18. yüzyıl boyunca. Dökme demirin ve yeni üretim teknolojilerinin benimsenmesiyle birlikte ferforjenin çekiciliği daha da arttı. Georgian dönemine geldiğimizde, dökme demirin tutarlı tasarımı zamanın modasını tamamlıyordu.

Georgian Dönemi

Georgian mimarisi, simetrisi ve oranı ile tanınır. O günlerde, üst sınıfların üyeleri, büyük antik yerleri ziyaret etmek için Avrupa’yı dolaştı. Bu genç gezginler, klasik yapının tasarım yönlerine o kadar kapıldılar ki, gözlemlediklerini yeniden yaratmaya kararlı bir şekilde eve döndüler.

Erken Georgian döneminin bir başka korkuluk özelliği de ananastır, sadece korkuluklarda değil, aynı zamanda özel evlerin çatılarında, girişlerinde ve kapılarında ve önemli binaların kulelerinde de Londra’nın her yerinde görülebilir. Dekoratif niteliklerinin yanı sıra ananas, zenginlik ve statünün bir simgesiydi.

Tasarımlarda da Altın Oran kullanımı yaygınlaştı. Georgian korkuluklar bu vurguyu uyum ve tutarlılığa yansıtır. Dikenli süslemelerle kaplanmış kare veya dairesel korkuluk çubuklarına sahip basit tasarımlar, bu çağdaki çoğu ferforje korkuluğu karakterize eder. Geometrik bileşenler, diğer süs özellikleridir.

Edinburgh, Bristol, Bath ve Londra gibi şehirlerde Georgian konakları ve korkulukları yaygındır. Downing Street 10’un hemen dışındaki, her on ikinci korkuluk çubuğunda basit semaver başlarıyla uzun sivri uçlara sahip korkuluklar, tasarımın belki de en bariz örneğidir. Gotik Revival nihayet 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında popülerliğini aştı.

Viktorya Dönemi

Gotik tarz, Georgian dönemine kadar uzanan bazı örneklerle, Birleşik Krallık’ta hiçbir zaman tamamen gözden düşmedi. Ancak bu tarz, Viktorya döneminin başlangıcına kadar İngiltere’deki özel ve kamu binalarını etkilemeye başlamadı.

Klasik tarzla arasındaki farklar çarpıcıdır: temel çizgilerin ve sütunların yerini en ince ayrıntısına kadar ayrıntılı taş ve metal işçiliği almıştır. Hemen köşeyi dönünce ve Downing Caddesi’nden tam bir zıtlık içinde olmasına rağmen, 1840’ta tamamen yeniden inşa edilen Parlamento Evleri’nin korkuluklarında çok sayıda kule, gargoyle ve vitray hakimdir ve bunun en iyi örneklerinden biridir.

Edward Korkulukları

Metal iş tasarımında yeni ilhamlar yüzyılın başında ortaya çıktı. Arts and Crafts Hareketi’nin organik yönleri ve Art Nouveau’nun organik çizgileri bunların arasındaydı. Bu unsurlar, Edward dönemi mimarları tarafından klasik ve Gotik mimarinin özellikleriyle kaynaştırıldı.

Sonuç, bu dönemin simetrisini Viktorya döneminin abartılı Gotik motifleriyle birleştiren tasarımlardır.

Viktorya dönemi örneklerinden çok daha küçük bir ölçekte olsa da, Edward dönemi korkulukları genellikle bazı karmaşık veya dekoratif yönler içerir. Örneğin süs başlı basit dairesel korkuluk çubukları. Veya bazen dolgu panellerin kullanımı.

Bugün

Bugün elbette, her mülk farklıdır. Pek çok dönem korkuluğu belirli bir dönem stilini takip etmek için tasarlandığı gibi, artık herhangi bir stil veya trendi takip etmek zorunda kalmadan kendi özelliklerine göre korkuluklarınızı tasarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.