Image Alt

FERFORJE KIŞ BAHÇESİ

Bir kış bahçesi, teras çatısı, pergola, kanopi gibi ilave yapıların birçok farklı malzeme ile yapılmış örnekleri mevcuttur. Bu tür yapılar fonksiyonel olmaları dışında dekoratif kaygılar da taşır. Mekânlara şık bir görünüm kazandıran ferforje, kış bahçesi, pergola, çardak yapımında klasik anlayıştan çağdaş yaklaşımlara kadar sınırsız seçenek imkânı sunar. Kış bahçesinin kökeni, Avrupalı ​​soyluların tropik bitkileri yetiştirecek ve barındıracak yaşam alanlarına ihtiyaç duymaları ile 17. ila 19. Yüzyıllara inşa edilmeye başlanmıştır.

Kış bahçesi genellikle ya yiyecek üretmek için ya da en azından kış boyunca gözle görülür şekilde ekili kalmak ve yavaş yavaş gelişmek için ekilen bir bahçe ya da bitkileri tüm kış boyunca canlı bir dekorasyon görevi görecek bir bahçedir. Bu yapılar ana bina ile bağlantılı, genellikle Klasik veya Gotik tarzlarda, büyük pencereli, birçoğu demirden ve kavisli camdan yapılmıştır.

Kış bahçeleri sadece özel konutlarla sınırlı değildi; çoğu halk için de inşa edildi. İlk büyük halka açık kış bahçesi 1842-46’da Regent’s Park’ta inşa edildi ve akşam etkinlikleri, büyük çiçek gösterileri ve sosyal toplantılar için kullanıldı. Sir Joseph Paxton’un 1851’de tasarladığı Kristal Saray gibi diğer kış bahçeleri de kısa sürede inşa edildi ve çeşitli amaçlarla kullanıldı. Ferforje, yani demir, kış bahçesi gibi dekoratif ve işlevsel yapı elemanlarında sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Ferforjenin özelliklerine dayanıklı, uzun ömürlü olması, çeşitli model ve tarzlara uygun olarak işlenebilmesi ve estetik görünümü diğer malzemelere nazaran pek çok avantajı da beraberinde taşır.

Kış bahçeleri, bir yapı elemanı olarak hem fonksiyonel hem de estetik açıdan önemlidir. Ferforje diğer malzemelerle karşılaştırıldığında birçok avantaj sunar. Öncelikle dayanıklı bir malzemedir ve uzun ömürlüdür. Ayrıca, ferforje çeşitli şekillerde işlenebilir, her renge boyanabilir. Böylece tasarımcılar farklı stillerde kış bahçeleri tasarlayabilirler. Ferforjenin diğer bir özelliği de daha az bakım gerektirir ve çevre dostu oluşudur. Kış bahçesi zamanla paslanmış bölgelerin temizlenmesi ve yeniden boyanması gibi işlemlerin dışında düzenli bir bakıma ihtiyaç duymaz. Kış bahçenizin estetik bir şekilde uzun ömürlü olmalarını sağlamak için bu işlem önemlidir

Pazt‒ Cum: 09:00 ‒ 18:00
Cmt: 09:00 ‒ 15:00
Paz: Kapalı

Baraj Yolu Caddesi Arzum Sokak No:45 Esenkent Dudullu OSB Ümraniye İstanbul Türkiye
+90 216 314 08 37
+90 532 613 17 80