Ferforje Modelleri

Ferforje Pencere Korkuluğu Modelleri
Ferforje Pencere Korkuluğu
Ferforje Pencere Korkuluğu Modelleri
Ferforje Balkon Korkuluğu Modelleri
Ferforje Balkon Modelleri
Ferforje Balkon Korkuluğu Modelleri
Ferforje Bina Kapısı Modelleri
Bina Giriş Kapısı Modelleri
Ferforje Bina Kapısı Modelleri
Ferforje Merdiven Korkuluğu Modelleri
Merdiven Korkuluğu Modelleri
Ferforje Merdiven Korkuluğu Modelleri
Türk Baroğu

1740 lı yıllardan itibaren hakimiyet kazanan barok sanat etkileri ‘’Türk baroğu’’ olarak adlandırılan yeni bir üslubun oluşmasını sağlamıştır.

Türk Baroğu Batı’dan esinlenmekle bareber bazı hususlarda kendisine has birtakım ana çizgilerden de vazgeçememiştir. yapı sanatında ülkeye has bir zevkin varlığını sürdürdüğü görülür.

Özellikle iç süslemede göz kamaştırıcı bir zenginliğe ulaşarak altın yaldızın hakim olduğu, birtakım kıvrımlar ve kabartmaların kullanıldığı, iç süslemede, küçük sanatların çeşitli dallarında dikkati çeker. Bu  dönem şebekeleri  daha zengin, grift ve bitkisel kökenli motiflerle işlenmişler. C ve S kıvrımlı barok ve rokoko süslemeler halinde yer almıştır.

İstanbul Art Nouveausu
Ferforje modellerinde bezemeler, çoğunlukla pencere, kapı, balkon vb. mimari öğelerde toplanmıştır. Bezeme tekniklerinde alçı döküm tekniği başta gelmek üzere daha çok anıtsal örneklerde olmak üzere taş oyma ve metal kullanılmıştır. Dökme ve döğme demirden pencere, balkon ve bahçe parmaklıkları zengin bir “”Art Nouveau”” motif dağarı oluşturur. Muhtemelen model kitaplardan çıkarılan desenlerden oluşan bu parmaklıklar, yalnız “”Art Nouveau”” üsluplu yapılarda değil dönemin farklı konseptteki yapılarında da ve uzun süre kullanılmıştır.

İstanbul Art Nouveausunda renk kullanımı nadirdir. Bazı balkon parmaklıklarının renklendirilmesi ve vitraylar dışında renk kullanımı yalnızca sofaları, balkon veya merdiven holü ve girişleri ayıran bölmelerin camlarında görülür. Kapı ve bölmelerin üst kısımlarında küçük kareler içinde renkli cam kullanımı en yaygın uygulamadır. Camlarda, desenli ve şeffaf kağıt yapıştırma da, ucuz ve kolay bir renklendirme tekniği olarak kullanılmıştır.

59